lukács barbara /> /> kaszás bálint dudás ádám csaj />/>

MuscleFuel Táplálékkiegészítő WebSzaküzlet

Fehérje

A fehérje aminosavak láncolatából álló molekula, ami az élet alapvető építőköve. Az aminosavak kémiai kötésekkel kapcsolódnak egymáshoz és így különböző szerkezeteket alkotnak, amelyek a test működése szempontjából elengedhetetlenek és különböző funkciókat látnak el.

Alapvetően beszélhetünk esszenciális aminosavakról, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, így táplálkozás útján kell biztosítanunk és vannak nem esszenciálisak, amelyeket a szervezet elő tud állítani más aminosavakból.  Vannak feltételesen esszenciális aminosavak is, amelyek bizonyos hatásra (pl. erős aktivitás, stressz) esszenciálissá válnak, vagyis pótolni kell az erős fogyás miatt.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Aminosavak

body tejsavó beef állati aminósav protein

FehérjékAz emésztés során a szervezet a fehérjét aminosavakra bontja, majd a szükséges helyre szállítja. Aminosavra rengeteg helyen szükség van, hiszen az enzimek, hormonok, neurotranszmitterek, antitestek alkotói is, nem csak az izmoké, ahogy azt sokan gondolják. Láthatod, hogy ezek a funkciók nem tudnának működni fehérje nélkül. Nem csak a sejtek felépítésében segítenek, de szállító funkciót is ellátnak, sőt hozzájárulnak a növekedéshez, regenerálódáshoz vagy pl. az immunrendszer megfelelő működéséhez.  A fehérje fogyasztása ráadásul a glukagon nevű hormon termelését is fokozza, ami a testzsír mennyiségének kontrollálásához nélkülözhetetlen.

És persze, ahogy pontosan tudjuk, az izomzatunk is fehérjéből áll, az edzések során okozott izomsérülések regenerálódása is fehérjével történik, ez jelenti gyakorlatilag az izomzat fejlődését.

Mennyire van szükség?

Számos kérdéstől függ, hogy mennyi fehérjére van szükséged. Az alap ajánlás nagyjából 0,8g/ttkg (testsúly kilogrammonként), egészséges, nem edző felnőttek esetén. Ez arra elég, hogy a fehérje hiányt elkerülje egy nem aktív, nem sportoló, egészséges felnőtt ember. Ez nem feltétlenül az optimális mennyiséget jelenti. Ha valaki aktív életet él, az aktivitástól és céloktól függően változhat ez a mennyiség a 1,5/ttkg-tól egészen a 2,5g/ttkg-ig.

Állóképességi sportok esetén célszerű az alsó értéket belőni, testépítő céloknál pedig tömegnövelésben nagyjából 1,5-2g/ttkg a napi szükséglet, diétában növelhető. 2,5g/ttkg fölé nem igazán érdemes menni, mert izommegtartás és izomépítés szempontjából nem hasznosul ennél több, viszont az emésztőrendszert, vesét leterheli.

A fehérje pótlása

A szükséges f. mennyiséget a nap során több alkalommal, ergo minden étkezésnél kis adagokban kell biztosítani. A megfelelő adagolás segít az optimális testösszetétel megőrzésében, elérésében, az erős immunrendszer biztosításában és az egészséges anyagcserében.

Különösen fontos az edzés utáni azonnali visszatöltés a f. szintézis, vagyis a f. hasznosítás maximális kihasználása érdekében, hiszen a szervezet ilyenkor kiéhezett állapotba kerül és hatékonyabban hasznosítja a fehérjét, mint bármikor máskor. Éppen ezért célszerű gyorsan felszívódó formában, pl. turmix formájában fogyasztani.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Feh%C3%A9rjeszint%C3%A9zis

body tejsavó beef állati aminósav protein